Každá strana si volí, jaké hodnoty chce svými předními kandidáty na své voliče, ale i na celou společnost vyzařovat. Volba Jana Kellera do čela eurokandidátky je férová a čistá - ČSSD tím voličům předkládá člověka, který dodnes bez problémů jezdí po stranických ideových akcích KSČM. Také by do čela kandidátky postavila osobnost, která považuje své vlastní členství za naprosto jasnou kariérní volbu. "Kdybych nebyl ve straně - vyřadil (bych se) z jakékoli profesní kariéry někdy v době maturity. Pak by se ze mě stal velmi zdatný antikomunista, který toho po věcné stránce moc vědět nebude, a už bych byl celý život zatrpklý" Stal se v 18 letech kandidátem KSČ a ve 20 členem KSČ. To je posun od ztělesnění normalizace Jana Fischera, který se alespoň jakoby omluvil.


Chápu to sdělení českých sociálních demokratů - kašlete na minulost, lidé by se neměli stydět za své členství v KSČ. Část z těch 1,7 milionu Čechoslováků, kteří byli v roce 89 členy či kandidáty KSČ, to určitě ráda uslyší.

To neříkám jako pohoršený výkřik, ale jako fakt. 

Během kampaně před volbami do Evropského parlamentu se budeme věnovat zejména jeho názorům dotýkajícím se evropských témat, o jeho kompetenci není pochyb. Je však edukativní přečíst si mezi řádky, co nám ČSSD sděluje - když se člověk v mládí rozhodoval, členství v KSČ byla jasná (kariérní) volba. Není třeba se za ni stydět či jakkoliv omlouvat.

Pro mou generaci je to jasné a výchovné sdělení.